Davulun Sesi Vol. 01

Tektosag, Türk beat scene prodüktörlerini bir araya getiren bir toplama albüm yayınladı ve ücretsiz olarak dinleyicilerle paylaşıyor. Dünyada uzun süre önce şekillenmeye başlayan ve ”beat scene” olarak tanımlanan, deneysel, enstrümantal hip hop sahnesinde bundan sonra ülkemizden de bir çok isim duymaya başlayacağız.

Hip hop genellikle eski funk, soul sampleları üzerinde şekillenen bir tür olsada son zamanlarda ”digger” prodüktörlerin farklı ülkelerde yapılan eski plak kayıtlarını keşfetmeleriyle yeni bir renk kazandı. Doğuya yapılan bu müziksel serüvenin batı ritmlerinde hayat bulmaya başlaması uzun sürmedi. Stones Throw bunun yaygınlık kazanmasında kuşkusuz önemli bir label oldu. Son bir kaç yıldır 1970’lerde Türkiye’den çıkan psychedelic plaklar prodüktörler için bir altın madeni haline geldi.

Doğu-batı sentezinin hip hop türünde uygulanma aşamasında, yeni, değişik sesler arayan batılı bir prodüktördense, bu seslerin içinde büyümüş ve bunu batı müzik pratikleriyle birleştirmiş bir prodüktör, özgün şeyler sunma konusunda daha avantajlıdır. Çünkü bu kültürü solumuş ve müziğine empoze ettiği bu yerelliği sadece sound olarak değil hissiyat olarak da ifade etmek istemektedir.

Her ne kadar beat scene dinleyici kitlesi deneysel üretilere açık olsa da, doğuya ait samplelara ne kadar alışabilir? Yada söyle söyleyelim, bunu ne kadar hissedebilir? Bunu zaman gösterecek fakat albüm, beat scene’e güzel bir çeşitlilik sunmak veya farklı bir renk katmakla sınırlı kalmayacak güçlü karakteristiklere sahip bir çalışmadır. Bu açıdan Davulun Sesi, Türk ve dünya beat scene’de önemli bir yapıt olma özelliği taşımaktadır.

Albüme ulaşmak için Tektosag’ın websitesini ziyaret etmeniz yeterli. http://tektosag.com/

Advertisements
This entry was posted in all posts and tagged , . Bookmark the permalink.